Neutrina rychlejší než světlo

Předpokládaná doba čtení: 2 minut/y

V září 2011 učinili fyzici z CERN a italské laboratoře Gran Sasso oznámení, které jako by popíralo základní kameny moderní fyziky. Tým OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus) oznámil, že neutrina vyslaná z CERNu do 730 kilometrů vzdáleného Gran Sassa se zřejmě pohybují rychleji než rychlostí světla. Takové zjištění, pokud by bylo pravdivé, by vyvrátilo Einsteinovu teorii relativity, která tvrdí, že ve vakuu se nic nemůže pohybovat rychleji než světlo.

Toto tvrzení se setkalo se směsicí nadšení, skepse a přísného zkoumání. Zatímco možnost přepsat základní fyz

definice neutrina

Experiment a anomálie

Tým OPERA vypustil svazek neutrin ze švýcarského CERNu do podzemního detektoru v Gran Sasso v Itálii. Analýzou doby letu tým vypočítal, že neutrina dorazila o 60 nanosekund rychleji, než by dorazilo světlo.

Než vědci oznámili své výsledky, strávili několik měsíců přezkoumáváním svých dat a metodiky. Navzdory snaze vyloučit chyby tým nedokázal anomálii vysvětlit, což je přimělo k tomu, aby se o svá zjištění podělil veřejně. Dokonce vyzvali vědeckou komunitu, aby výsledky zopakovala nebo vyvrátila, což je projevem vědecké otevřenosti.

cern

Odhalení

Mimořádné tvrzení si žádalo mimořádné důkazy a další výzkumné skupiny se rychle pustily do práce. Během následujících měsíců se nezávislým týmům nepodařilo výsledky rychlejší než světlo zopakovat. Na začátku roku 2012 tým OPERA objevil zdroj své chyby: uvolněný optický kabel v synchronizačním systému GPS. Toto chybné propojení způsobilo, že systém zaznamenal nesprávné časování, což vedlo k iluzi nadsvětelných neutrin.

meme

Následky

Jakmile byla chyba potvrzena, tým OPERA své tvrzení formálně odvolal a incident se stal varovným příběhem o experimentální přísnosti. Aféra zdůraznila důležitost ověřování vybavení a postupů, zejména pokud se jedná o výsledky, které zpochybňují dobře zavedené teorie.

Vědecká komunita se k týmu OPERA většinou chovala s respektem, uznávala jeho transparentnost při sdílení výsledků a vyzývala ke kontrole. Tento incident znovu potvrdil samoopravnou povahu vědy, kde chyby ,i když jsou trapné ,nakonec vedou k lepšímu porozumění.

YALE SCIENTIFIC MAGAZINE
SCIENCE
THE MIT PRESS READER

Související Příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *