Polywater: Přelud vědecké revoluce, která se vypařila

Předpokládaná doba čtení: 2 minut/y

V 60. letech 20. století učinil sovětský vědec Nikolaj Fedyakin zdánlivě pozoruhodný objev: novou formu vody s neobvyklými vlastnostmi, později nazvanou „Polywater“. Fedyakin a po něm Boris Deryagin pozorovali, že když se voda zkondenzuje v ultratenkých skleněných kapilárách a ponechá se delší dobu, získá změněný, viskózní stav. Tato látka, polywater, vykazovala dramaticky odlišné vlastnosti od běžné vody – vyšší viskozitu, nižší bod mrznutí a neobvyklou hustotu. Když se tyto poznatky objevily během studené války, vyvolaly vlnu nadšení a obav, zejména na Západě, kde vědci spekulovali o možném využití.

Boris Deryagin
BORIS DERYAGIN

Někteří věřili, že polyvoda by mohla způsobit revoluci ve vědě a technice. Pokud by se ji podařilo ovládnout, mohla by se polyvoda stát cenným zdrojem v různých oborech, od strojírenství až po vědu ve výrobě materiálů. Uprostřed nadšení se však objevily i zlověstnější teorie. Objevily se obavy, že polaywater může být nestabilní a schopná přeměnit obyčejnou vodu na tuto novou formu. Někteří vědci si představovali takzvanou „polywater apokalypsu“, při níž by se světové zásoby vody přeměnily na polywater, což by způsobilo ekologickou katastrofu.

Práce na polywater

S rostoucím nadšením rostla i skepse. Replikační pokusy v různých laboratořích se snažily konzistentně reprodukovat účinky polywater. Nakonec na počátku 70. let výzkum odhalil, že anomálie pozorované při pokusech s polywater nebyly vůbec důsledkem nové formy vody, ale spíše nečistot, jako je pot, oleje nebo chemikálie z laboratorního vybavení, které kontaminovaly vzorky. Tyto nečistoty dávaly vodě neobvyklé vlastnosti a zcela vyvrátily myšlenku polywater.

Příhoda s polywater, podobně jako Blondlotovy N-záření, slouží jako varovný příběh v dějinách vědy. Zdůrazňuje důležitost důkladného testování, nezávislého ověřování a nebezpečí konfirmačního zkreslení. I když je dnes polyvoda považována za vědeckou kuriozitu minulosti, tato epizoda názorně ilustruje, že i ty nejneočekávanější a nejzajímavější objevy vyžadují pečlivou kontrolu, než jsou přijaty jako pravda.

SCIENCE HISTORY INSTITUTE
SLATE

Související Příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *